Program

Hlavní program

sobota 8. dubna 2017

10:00 slavnostní zahájení – bubenická show Tam Tam Batucada
10:30 Lukáš Matějček – Půl roku „asiatem“
12:30 Lucie a Michal Jonovi – Na kole kolem světa
14:30 Václav Sůra – Zamrzlý ráj – Mongolsko
16:30 Jakub Vágner – Guinea – expedice za kanibaly
18:30 Stanislav Gálik – Jak jsem stopoval letadlo

neděle 9. dubna 2017

10:30 Jiří Moskal – Dakar dříve a nyní
12:30 Kateřina Karásková – Kde ženy vládnou
14:30 Lucie a Michal Jonovi – Národní parky USA – Na kole Divokým západem
16:30 Honza Revai a Pavel Liška – Na motorkách po světě – Jižní Amerika, Gruzie

Doprovodný program

Workshopy – přednášky – program pro děti

sobota 8. dubna 2017

12:45 Jizersko-ještědský horský spolek – povídání o práci spolku nejen pro Jizersko-ještědské patrioty
14:00 Low Cost Travel – jak projet svět s pár korunami v kapse
14:30 Divadlo Úsměv – Jak koťátko zapomnělo mňoukat – pohádka pro děti
15:45 Nalehko – jak se sbalit na dlouhou cestu, aby váš batoh vážil méně než 6 kg

neděle 9. dubna 2017

13:00 CHATSIM.CZ – chatování s cestovní simkartou za pár korun odkudkoliv na světě
14:00 Zdravotnická záchranná služba Libereckého kraje – kurz první pomoci na cestách
14:30 Divadlo Úsměv – Plastožroutí pohádka – pohádka pro děti
15:45 Nalehko – jak se sbalit na dlouhou cestu, aby váš batoh vážil méně než 6 kg

Ke stažení

Stáhněte si festivalový plakát ve formátu PDF.

Anotace

Radka Myšková
moderátorka festivalu

Původně inženýrka ekonomie s diplomem z Jihočeské univerzity započala svou pracovní pouť životem na Úřady vlády ČR coby pracovnice sekce premiéra ČR a diplomatického protokolu.
V roce 2003 se však rozhodla, že si bude vládnout sama a po pěti letech nejvyšší úřad ve státě opustila, aby si začala plnit svůj dětský sen, kterým bylo cestování. Od té doby navštívila na 50 zemí světa, nejvíce si zamilovala Mexiko, kde prožila 3 roky života a do kterého podnikla na patnáct cest. V zemi opeřeného hada poznávala místní život i kulturu. O Mexiku přednáší a také z něj přiváží ručně vyráběné přírodní šperky a rukodělné výrobky.

Pokud se zrovna nedrží mikrofonu, pak ji jistě potkáte s fotoaparátem v ruce. Její velkou vášní je fotografování a tvorba prezentačních videí. Angažuje se v dobrovolnictví v Česku i v Mexiku, spolupracuje s organizací United Vision a Klokánek Hostivice. Má ráda děti a višňovou marmeládu. Radčiným velkým přáním je šířit inspirativní lidské příběhy.

Slavnostní zahájení
Tam Tam Batucada

Slavnostní zahájení cestovatelského festivalu ve stylu brazilské bubenické show. Tam Tam Batucada hrají karnevalovou sambu z oblastí Rio de Janeiro a Bahia. Jsou orchestr složený z bubeníků a perkusistů, který určitě nepřeslechnete ani nepřehlédnete.

Jak v zimě, tak v létě vás nabijí energií pocházející ze slunných oblastí Brazílie, ale také celé jižní Ameriky, Kuby i Afriky. Připomenou vám rytmy samba reggae, samba batucada, maracatú, timbalada, rumba, afrosamba a jiné. Už od roku 1999 víří pod vedením píšťalky Miloše Vacíka vody nejen české hudební scény. Vystupují na domácích i zahraničních festivalech, byli u otevření Sazka Areny, povzbuzují na mezinárodních marathonech (pravidelně zejména v Praze a Drážďanech), hrají na charitativních akcích, viděli jste je v přímých televizních přenosech z Českých Lvů a Miss, na slavnostních zahájeních provozu několika obchodních center i TV Barrandov, hráli v Egyptě, v Řecku, v Monaku a v neposlední řadě také na EXPO 2010 v Číně. V roce 2013 vystupovali na zahajovacím ceremoniálu Super Poháru UEFA.

Lukáš Matějček
Půl roku „Asiatem“

Lukáš MatějčekPřednáška jednadvacetiletého Lukáše z šestiměsíční výpravy, na kterou se vydal tři dny po maturitě. Pokoušel se učit angličtinu děti nepálského venkova. Sváděl boje s nemocí sám na ulici uprostřed pouštního města v Indii. Himálaje, rýžová pole, čajové plantáže, panenské pláže, džungle, pouště,… Pády na skútrech, průjem ve vlacích, mrznutí na střechách autobusů, umírání horkem mezi hrby velbloudů jen sám se sebou, se svými myšlenkami a s kamerou a foťákem v ruce.

Lukáš za svůj asijský půlrok procestoval Nepál, západní a jižní Indii a teď se chystá podělit se se svými zážitky právě s Vámi! Přijďte se zeptat na to, co vás zajímá.

Stanislav Gálik
Jak jsem stopoval letadlo

Usmívá se na vás z časopisů a všichni ho považují za úspěšného. Vychází mu na všechno, na co sáhne.

Během jednoho roku se však všechno změní: projekty nevychází, přichází o peníze a rozpadá se mu manželství. Co teď dál se svým životem ptá se sám sebe? Rozhodne se vyrazit kolem světa stopem… Ale ne obyčejným! Stopuje pouze bohaté lidi, poznává jejich svět, který ho fascinuje, láká a přitahuje. Cestuje letadly i limuzínou, spí v pětihvězdičkových hotelech i v obrovských vilách. Nestojí ho to ani korunu. Poznává úspěšné lidi, učí se od nich a vidí svět slávy a bohatství. Ta největší dobrodružství ale zažívá on sám, a nejvíc ze všeho pozná sám sebe.
Více na www.richhike.com

Jakub Vágner
Papua Nová Guinea

Jméno tohoto cestovatele napovídá, že se máme opravdu na co těšit. Vydejte se na dobrodružnou cestu za rybami s Jakubem Vágnerem v sobotu 8.4.2017 v 16:30 hodin.
Guinea – brutální, ale překrásná zároveň, taková je Papua Nová Guinea. Pravděpodobně nejtvrdší místo naší planety, kde ještě dodnes žijí lidojedi ! Jakub Vágner vás vezme na dobrodružnou cestu plnou nebezpečí, poznání, přírodních krás i změn žebříčku životních hodnot.

Na své cestě se dostal do málo probádaných končin, obývaných různými kmeny s rozličnými tradicemi a rituály. Některé z těchto kmenů měly ještě nedávno pověst lidojedů a dodnes vypadají zlověstně. Cesta za rybami byla tentokrát dlouhá a Jakuba na ni potkalo spousta dobrodružství a neopakovatelných setkání.

Kateřina Karásková
Kde ženy vládnou

Kateřina KaráskováŽe Amazonky dávno vymřely? Hloupost! Vítejte ve společnostech, kde mají navrch ženy. Poznáte mexické indiánky, které své muže překonávají nejen inteligencí, ale i objemem. V Indonésii prozkoumáte jediný muslimský matriarchát. Vysoko v čínských Himálajích navštívíte nejromantičtější etnikum na světě. A nakonec se na severovýchodě Indie seznámíte s nenápadným kmenem, jehož muži zoufale bojují za rovnoprávnost.

Kateřina Karásková cestuje po světě, maluje, píše a pracuje v humanitárních organizacích. V Guatemale žila s mayskými indiány, kteří prožili genocidu. V Ugandě zprovozňovala nemocnici a školy a v Keni dohlížela na zalesňovací a eko zemědělské projekty. Mezitím hledala po světě kmeny, v nichž mají navrch ženy, a napsala o nich cestopisnou knihu Kde ženy vládnou, kterou i sama ilustrovala. Na její projekty se můžete podívat na: www.katerinakaraskova.cz.

Václav Sůra
Zamrzlý ráj – Mongolsko

Zamrzlý ráj - MongolskoPolárníci Václav Sůra a Petr Horký jako první Češi přešli letos v únoru pěšky zamrzlé jezero Khuvsghul v šamanské oblasti severního Mongolska. Jde o největší jezero v zemi a 14-té největší na světě. Dle výpovědí místních obyvatel je však velmi pravděpodobné, že oba dobrodruzi drží dokonce prvenství světové. Dosud se zřejmě nikomu nepodařilo překonat 150 kilometrovou trasu ve 30 stupňových mrazech bez jakékoli pomoci zvenčí. Během jejich pochodu čelili i dva dny „bílé tmě“ – Mongolsko zasáhla sněhová bouře, jedna z největších za poslední roky. Polární výpravy jsou v této oblasti téměř neznámé a tak polárníci vzbuzovali patřičný rozruch všude, kde se objevili.

Jiří Moskal
Dakar dříve a nyní

Jiří MoskalU kávy se může zrodit velká láska, romantické verše i geniální podnikatelský nápad. A také bláznivá myšlenka, jež se následně změní v realitu, ze které se během 30 let stane uctívaný pojem. Právě u kávy v kanceláři jabloneckého Liaz Radek Fencl na podzim roku 1983 otevřel zahraniční motoristicý časopis a s téměř otevřenou pusou ukázal Jiřímu Moskalovi článek o jakémsi závodě napříč africkou pouští. „Jen jsme koukali a říkali si, jak by to bylo krásné,“ vzpomíná dnes Jiří Moskal… Zdálo se být utopií, že by někdo z východního bloku na Dakar vyrazil. O začátcích a průběhu velkého snu, jež se stal realitou se s Vámi podělí legendární jezdec Dakaru Jiří Moskal.

Lucie a Michal Jonovi
Národní parky USA – Na kole Divokým západem

Lucie a Michal JonoviCyklocestovatelé Lucie a Michal Jonovi podnikli během posledních 25 let řadu společných cyklistických výprav, na kontě mají přes 135.000 cykloexpedičních kilometrů, na kole spolu při mnoha výpravách projeli celkem 51 zemí na všech kontinentech, mají za sebou tříletou non-stop cestu kolem světa, jsou autory sedmi cestopisných knih, publikují v řadě časopisů, pravidelně vystupují v celostátní televizi i rozhlase, jsou zapsáni v České knize rekordů, založili a organizují festival cyklistiky Cyklofest, průvodcují cyklozájezdy a pořádají besedy pro veřejnost i pro školy. Další info o cestách a aktivitách Lucie a Michala na www.luciemichal.cz.

Lucie a Michal diváky zavedou do nádherné přírody jihozápadního koutu USA, kde při tříměsíčním putování dlouhém 6000 km projeli 6 amerických států a navštívili kromě 9 národních parků  i pohoří Sierra Nevada a Skalisté hory, vyprahlé oblasti a pouště. Podíváme se na nejvýše položené průjezdné sedlo i nejvyšší asfaltovou silnici v Severní Americe (obé nad 4000 m n.m.), na dno Velkého kaňonu i do žhavého Údolí smrti s teplotami nad 60°C.

Přijďte si poslechnout, jak se přejíždí veliké Rusko, jak se překonává poušť Gobi, jak to bylo s jejich zatčením v Číně, jak se ujíždí před požárem buše, jak se lámou žebra v Andách, jak se ukazuje kolo tučňákům, jak se potkává kanadský medvěd či jak se čelí žhavému africkému létu.

Na kole kolem světa – Jak první Češka objela svět

Lucie je první Češkou, která na kole objela svět. S Michalem absolvovala cestu v letech 2002–2005. Přesně za tři roky našlapali Lucie a Michal Jonovi celkem 68175 km, projeli 34 zemí a na sedmi kontinentech (Evropa, Asie, Austrálie, Jižní Amerika, Antarktida, Severní Amerika, Afrika a opět Evropa). Cestovali non-stop, sami, bez doprovodných vozidel, bez doprovodného týmu. Vše potřebné si po celou dobu vezli v brašnách na horských kolech.

Honza Revai a Pavel Liška
Moto cestou necestou… Jižní Amerika a Gruzie

Společné poznávání nepoznaného, objevování limitů, neuvěřitelná místa, nacházení kultur, to vše na motorkách a na divoko a mnohem víc! Honza Revai a Pavel Liška nehodlají skončit s cestováním, ani se svou profesí. Společně objeli Kavkaz a Jižní Ameriku a chystají se na další cestu, přesto se stále cítí jako obyčejní kluci, kteří mají rádi humor a dobrodružství…

Kontakt
LAGUNA Liberec, o.p.s.
Simona Svobodová
tel.: +420 739 300 826
svobsim@seznam.cz
Více...
Hlavní partner